Az úgy kezdődött, hogy mivel örökös öko-iskola vagyunk, fokozott felelősséggel figyelünk a környezetünkre. Évek óta szelektíven gyűjtjük a használt elemeket, a veszélyes hulladékot jelentő mobiltelefonokat, több-kevesebb sikerrel a papír- és műanyag-hulladékot is.
Aztán úgy folytatódott, hogy megismertük a Nestlé Hungária Kft. által meghirdetett „Recycling Hero kihívást”. Ennek pályázati anyagában be kell mutatnunk, mit teszünk a fenntarthatóságért, a környezetvédelemért, és azt, hogyan vágtunk bele közösen iskolánkban a szelektív hulladékgyűjtésbe. A kihívás lényege, pedagógiai célja tehát a szemléletformálás, azaz hogy miként tudjuk megváltoztatni a mindennapi szokásainkat a fenntarthatóság, a környezetvédelem és az újrahasznosítás terén. A pályázatra két osztályunk is benevezett, de a kihívás céljait az egész Csati-suli a magáénak érezte.
Ezért az ötletektől hamar eljutottunk a megvalósításig. Először is a tárgyi feltételek megteremtésére volt szükség. DÖK-keretből az épület két szintjére 3-3 szelektív hulladékgyűjtő edényt szereztünk be, és a minél hatékonyabb gyűjtés segítésére egy-egy fali PET-palack prést is vásároltunk hozzá.
Ezeket az eszközöket, illetve a szelektív gyűjtés szabályait október 5-én egy jó hangulatú „kuka-avatón” mutattuk be tanulóinknak. Itt kapta a megbízást a Csati-suli szelektívhulladék-ügyi felelősének posztjára a 3.c osztályos Zsámbok Péter, aki a téma igazi szakértője nálunk, és nagy örömmel vállalta el a feladatot.
Október 15-én egy vidám, színes „Szelektív öko-délután” keretében napközis csoportjaink 8 különböző állomás feladatainak megoldásán keresztül játékosan gyakorolhatták be mindazt az alapvető tudást, amit a környezettudatos magatartásról, a szelektív hulladékgyűjtésről, az újrahasználatról és újrahasznosításról egy alsós tanulónak tudnia kell. Voltak itt ügyességi feladatok, mint a hulladék-vezető labirintus, a kupakterelő szlalompálya és szelektív célbadobás, ahol az is számított, mit melyik gyűjtőedénybe és milyen pontosan dobtak a résztvevők. A gondolkodtató feladatok közé tartozott a témához kapcsolódó szókereső, a szelektív gyűjtés szabályainak kiegészítése a hiányzó kulcsszavakkal, valamint az ismereteket összefoglaló nagy kvíz-feladatlap is. A kreativitás is teret kapott a feladatok között: színes kupakokból minél szebb pillangó-mandalákat kellett kirakniuk a csapatoknak. A fotók elkészülte után a „műalkotások” alapanyagai mentek is a bejáratnál elhelyezett kupakgyűjtő dobozba. A folyamatosan gyűjtött kupakokat jótékonysági célra tudjuk majd felhasználni. A legösszetettebb feladat az volt, amikor két tájképet kellett berendezni a környezetkárosító és a környezettudatos magatartás egyes jellemzőivel.
A témadélutánnak nagy volt a sikere tanulóink körében, akik lelkesen és kíváncsian vetették bele magukat a feladatokba. A „kihívás” végén minden csapat kapott egy elismerő oklevelet, mely az ÖKO-kommandó tiszteletbeli tagjaivá avatta a résztvevőket. Ez a cím nagy felelősséggel is jár, és reméljük, hogy ezentúl mindenki jobban átérzi majd ennek súlyát!