Az általános iskolák 8. osztályos diákjai nagy feladat előtt állnak: középiskolát kell választaniuk. Az iskolaválasztást igen sok tényező befolyásolja: az érdeklődés, az elért tanulmányi eredmény, az egyéni motiváció, a szülői hatás, a családi tradíciók, az osztálytársak, barátok véleménye, a távlati életcélok és végül, de nem utolsó sorban, a választott középiskola jellemzői, területi elhelyezkedése, megközelíthetősége.
A középiskolai beiskolázás sajátosságait és területi eltéréseit figyelembe véve a Dunaharaszti Hunyadi János Német Nemzetiségi Általános Iskola diákjai nagyon előnyös helyzetben vannak. A kedvező helyi viszonyok mellett Budapest közelsége a lehetőségek tárházát jelenti számukra.
Iskolánkban a továbbtanulás előkészítése elsősorban a felső tagozaton kezdődik. Már 5. osztálytól rendszeresek azok a témafelvetések, amelyek a tanulók egyéni orientálódását segítik. A közösségi nevelés órák keretében beszélgetések, előadások, projektek során az egyes szakmák jellemzőit emeljük ki. A szabadidős tevékenységek megválasztásakor is az a célunk, hogy az üzem– és gyárlátogatások során lehetővé tegyük a különböző munkatevékenységek tartalmának megismerését. A pályaorientációs napunkon is a szakmák megismerése valamint az egyes szakmákat megalapozó képzések állnak a fókuszban.
A továbbtanulási követelményekre tudatosan készítjük fel diákjainkat: minden tanév elején felvételi előkészítőt hirdetünk a 8. évfolyam diákjainak: matematika és magyar nyelv és irodalom tantárgyból, amelyek nagyon népszerűek, hiszen a középiskolák által meghirdetettekkel ellentétben helyben van, és természetesen ingyenes. Az előkészítőkön heti rendszerességgel segítjük a felkészülést: felvételi feladatsorokat oldanak meg tanulóink, rutint szereznek az előforduló feladattípusok minél hatékonyabb megoldásában. Kommunikációs helyzetgyakorlatokat végeznek, gyakorolják a kifejező beszédet, a hiteles fellépést, összefüggő szöveget alkotnak adott témakörben, sőt még az egyes önéletrajztípusok/motivációs levelek írásában is rutint szereznek.
A középiskolákat fórumokon, nyílt napokon is lehetőség van megismerni. Nyolcadikosaink körében a legnépszerűbb rendezvény azonban a 2024. november 19-én megrendezett továbbtanulási diáktalálkozó volt. A diáktalálkozót 10 éve szinte minden tanévben megszervezzük.
A találkozó lényege, hogy a korábbi években elballagott, most már középiskolás volt diákjaink mondják el annak az intézménynek a képzési jellemzőit, ahol ők tanulnak, megosztják velünk tapasztalatainkat, élményeiket. Emellett felhívják a hallgatóság figyelmét arra, milyen a felvételi eljárás abban az adott intézményben, mire kell ügyelni a bekerülés és a bent maradás szempontjából. Miután ők valóban hitelesen számolnak be, ezért az érdeklődők sok új információval térhetnek haza.
Idén többek között a Kossuth Lajos Gimnázium, a Xantus János Két Tannyelvű Gimnázium, a DNG – Német Nemzetiségi Gimnázium, a BGSZC Pesterzsébeti Technikum, a BKSZC Gundel Károly Vendéglátó és Turisztikai Technikum a Baktay Ervin Gimnázium, az Eötvös Loránd Technikum, a Budapesti Műszaki SZC Petrik Lajos Két Tanítási Nyelvű Technikum, a Vásárhelyi Pál Technikum, a Bocskai Református Oktatási Központ, a Kispesti Károlyi Mihály Magyar-Spanyol Tannyelvű Gimnázium, a Kispesti Deák Ferenc Gimnázium, a Giorgio Perlasca Vendéglátóipari Technikum, a Verebély László Technikum, a Baptista Gimnázium, Technikum és Sportiskola, a Jaschik János Két Tanítási Nyelvű Gimnázium, a BGSZC Kossuth Lajos Két Tanítási Nyelvű Technikum, és a Jedlik Ányos Gimnázium képviseltette magát.
Köszönöm volt diákjainknak, hogy eljöttek a rendezvényre, ismertették tapasztalataikat és válaszoltak a felmerült kérdésekre. Jövőre a most nyolcadikos diákjainkat hívjuk meg!
Vighné B. Mónika