Beszámoló a Dunaharaszti Hunyadi János Német Nemzetiségi Általános Iskola sikeres pályázati programjáról.
A Nemzeti Tehetség Program alapvető célja a Magyarországon és a külhoni magyarlakta területeken a tehetségsegítés fejlesztése. Iskolánk 2015 óta több sikeres pályázattal kapcsolódott be a tehetségsegítést célzó programba.
2017 áprilisában a komplex tehetséggondozó pályázati kategóriában pályázatot nyújtottunk be, „ÖKO-tudatos Alkotók” címmel. A pályázatok elbírálása után örömmel értesültünk arról, hogy szakmai programunkra 1.980.000 Ft támogatást kaptunk.
Programunk célja: a természettudományos érdeklődésű, kreatív, innovatív és motivált tehetségígéretek azonosítása és gondozása a természeti, térbeli-vizuális, interperszonális és nyelvészeti tehetségterületeken. A környezetvédelemmel kapcsolatos elméleti gazdagító programon túl, a tanulóknak lehetősége nyíljon arra, hogy ismereteiket a gyakorlatban, munka-és alkotó tevékenységben kamatoztathassák.
A projekt további célja az volt, hogy a résztvevő tanulók előadás formájában osszák meg tudásukat, tapasztalataikat, és alkotó munkájuk gyümölcsét.
A projekt célkitűzéseinek megfelelően 60 órás környezettudatos szemléletbe ágyazott tehetségfejlesztő programot valósítottunk meg, amihez kiegészítő tevékenységként társult még egy három napos szaktábor, és múzeumlátogatás. Az aktivitásra épülő, élménygazdag tevékenységek központjában a Földünk védelme és a fenntarthatóság témaköre állt.
A projekt program lezárásaképpen kiállítást és bemutatót tartottunk az iskola tanulóinak, pedagógusainak és a szülői közösségnek. Az elkészített PPT prezentációt az igényelt eszközök felhasználásával (laptop, projektor, kivetítő vászon) mutatták be tanulóink. Az egész napos programon vendégül láttuk a megjelenteket, étkezést, édességeket és frissítőt biztosítottunk számukra. A jó improvizációs és előadói képességű tehetségígéretek színvonalas előadást tartottak. A szereplés, és siker élményét tapasztalhatták meg, ami hatékonyan fejlesztette a motivációs és interperszonális képességeiket. Az előadás után a megjelentek megtekinthették kiállításunkon az éves munka során elkészült tárgyiasult alkotásokat: elvárásfa, ÖKO-lábnyomok, plakátok, és a projekt során készült egyéni és csoport fotókat.
A kitűzött célokat maradéktalanul sikerült megvalósítanunk. Azonosítottuk tehetségígéreteinket, elmélyült ÖKO-tudatos szemléletük, ismereteik és képességeik gazdagodtak, innovációs képességük valamint kreativitás-és motivációs képességük fejlődött.
Az örömteli közös alkotó munka során összetartó közösséggé kovácsolódtunk.
Solymos Antónia, Kerekesné Adorján Anikó Éva
projektvezetők