A Pécsi Tudományegyetem Klasszika-filológia Tanszéke és a Palladion Műhely a 2021/2022-es tanévben közösen hirdetett tanulmányi versenyt az ókori egyiptomi és görög–római kultúráról magyarországi és Kárpát-medencei iskolák 5–7. évfolyamos diákjai számára. Izgalmas történetekre, színes képanyagra és játékos tartalmakra épült az online feladatsor, amelynek három fordulója az ókori Egyiptom, Görögország, illetve a Római Birodalom világába kalauzolta el a diákokat. A 2021/2022-es tanéven átívelő verseny fókuszában a kommunikáció, az antik kultúrák írásról és nyelvről alkotott képe állt. Az online megmérettetést kreatív pályamunka zárta le: a verseny résztvevőinek egy időkapszulát kellett készíteniük, amelyhez a három forduló feladatai nyújtottak támpontot.
A Kheirón Küldetés elnevezésű verseny október 1-től február 25-ig tartott. Iskolánkból 5 csapattal neveztünk a versenyre, melyből 3 csapat sikeresen teljesítette valamennyi forduló feladatait, beleérte az időkapszulát is.
A 200 induló csapatból tanulóink az alábbi helyezést érték el:
20. hely: Ókori mazsolák (5.c): Takács Lili, Gábor Hanna, Eöri Dóra, Újhelyi László
31. hely: Az ókor bajnokai (6.e): Gál Veronika, Bánfy Gergő, Módis-Szász Balázs, Pintyőke Iván, Bejan Dávid, Lothrigel Máté
33. hely: Töri kockák (5.a-7.b): Papp-Szabó Emma, Papp-Szabó Bence, Barbély Eszter, Kiss Blanka
Az ünnepélyes díjátadóra 2022. május 21-én szombaton került sor Pécsen, a 14. Magyar Ókortudományi Konferencia záródélutánján a Pécsi Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karán. Az ünnepségen Dr. Kárpáti András, a Pécsi Tudományegyetem Klasszika-Filológia Tanszékének vezetője mondott köszöntőt. A díjak átadása után az Improvokál Társulat fergeteges improvizációs színházi előadása (Ókor – „vagy amit akartok”) zárta a rendezvényt.
A zsűri által legjobbnak ítélt pályaműveket egy kiállítás keretében a közönség is megtekinthette.
Gratulálok a diákoknak a kitartó munkához és a szép eredményhez!
Molnár Zsanett