Május 28 – 30 között felejthetetlen három napot töltöttünk a 6.d és 6.e osztállyal az Őrség csodálatos vidékén. Száraz Krisztina és jómagam segítségére Ráczné Kovács Erika kértük fel. Az élményekkel teli kirándulás során nemcsak kikapcsolódtunk, hanem rengeteget tanultak a diákok a táj történelméről, kultúrájáról és természeti kincseiről is. Íme a részletes beszámolóm erről a fantasztikus utazásról!

1. nap – Időutazás a múltba:
Veleméri – templom és Szalafő – Pityerszer

Utunk első állomása a Veleméri Szentháromság – templom volt, amely nemcsak az Őrség, hanem egész Magyarország egyik legkülönlegesebb középkori temploma. A vastag falak, félhomály, és a napfény játékai olyan különleges hangulatot árasztottak, mintha visszarepültünk volna az időben. Megcsodáltuk a gótikus freskókat, és hallhattunk a templom érdekes tájolásáról, amely szerint a napfény különleges módon világítja meg a falfestményeket az év különböző szakaszaiban.
Ezután Szalafőre, a híres Pityerszer skanzenhez látogattunk, ahol bepillanthattunk az őrségi emberek hajdani életébe. Megnéztük a boronaházakat, pajtákat és megismerkedtünk a régi mesterségekkel. A program után gyalogosan indultunk a szállásunkra a Gatter fogadóba, a gyerekeknek nagyon tetszett a szállás, hisz az egész fogadó csak a mienk volt, több hektárnyi lekerített területen játszhattak szabadon biztonságban. Vacsora után a közeli focipályán fiúk és lányok egyaránt jól érezték magukat, volt, aki röplabdázott, sakkozott vagy a játszótéren élvezte a csendet és nyugalmat.

2. nap – Természetközeli élmények: Vadása – tó, Borostyán – tó, horgászat és tanösvénytúra

A második napunk a természet jegyében telt. Reggeli után a festői szépségű Vadása – tóhoz látogattunk, ahol horgászati lehetőség is volt. A fiúk egy része hozott magával horgász felszerelést, az érdeklődő társaiknak rövid betekintést nyújtottak ebbe a sportba. A lányok addig gyöngyből karkötőket készítettek vagy beszélgettek, sétáltak és élvezték a szabadságot. A bátrabbak a tóban meg is mártóztak. Később a tó körüli Rókalyuk – tanösvényen barangoltunk, mindeközben kerestük a ritka haragos sikló és a lápi póc rejtekhelyét. Az ösvény végén egy lélegzetelállító látvány fogadott minket a tóról. Ebéd után alkalmunk volt ellátogatni a szépséges zalalövői Borostyán – tóhoz is, illetve egy kis szabadidős városnézést tartottunk Lentiben. Vacsora után volt aki a focizást választotta, de volt aki kismalacok és nyuszik etetésére volt kíváncsi a falubélieknél.

3.nap – Hagyományőrzés testközelből: tökmagsajtolás és fazekaskodás

A kirándulás utolsó napján is a helyi hagyományoké volt a főszerep. Először a Batha Porta tökmagsajtoló műhelyébe látogattunk el, ahol a gyerekek végig követhettek, hogyan lesz a zöld tökmagból aranyló olaj. A sajtolás illata és a friss tökmag íze mindenkiben mély nyomott hagyott, természetesen a saját készítésű olajat kenyérre öntve mindenki kipróbálhatta, sőt sokaknak annyira ízlett, hogy kóstolót is vettek a szüleiknek. Egy közeli csárdában ebédeltünk, igazi falusi húsleves, rántott csirke és a híres őrségi rétes volt a menü. Délután Csótár Rezső fazekasmester otthonába látogattunk el, ahol a műhelyben kipróbálhatták a korongozást. Mindenki készített valami egyedi alkotást. ki egy kis tálat, ki egy bögrét vagy vázaformát. Igazi élmény volt látni, hogyan születik a semmiből valami kézzel fogható, amit ők készítettek. A remekműveket hazahozták emlékbe.

Ez a három nap tele volt élményekkel, tanulással és nevetéssel. Az Őrség nemcsak gyönyörű, hanem rengeteg kincset is rejt – mind történelmi, mind természeti értelemben. Bízunk benne, hogy sikerült a városi kisdiákjainknak igazi falusi élményt biztosítani és örömmel teszik zsebre a rengeteg szép élményt a kirándulásról. Ízelítőként küldöm a képeket, amelyek magukért beszélnek!

Köszönettel:
Barbi és Kriszti