Egy alsós gyermeknek nem könnyű megérteni, amikor 200-300 évvel korábban történt eseményekről, szokásokról beszélgetünk, márpedig a német népismeret órákon a svábok hagyományait, életét, szokásait, életmódját ismerjük meg – visszaugorva az időben – a magyarországi betelepülésükig.
Magyarázzuk például úgy, hogy legalább a gyermek dédnagymamájának a születéséig kellene visszamennünk az időben, de a gyerekeknek oly nehéz még ebbe is belegondolniuk. Akkor talán egy időgép segítene visszarepülni az időben.
Az időgép szó hallatán, másnapra már egy kis elsős hozta is a saját készítésű masináját, mely jó alapot adott arra, hogy más osztályokban is elinduljon a gyerekek fantáziája.
Márciusban a másodikosok körében hirdettem meg szorgalmi feladatként az időgép elkészítését. Napról napra egyre több csodamasina érkezett a Csati iskolába. A gyerekek lelkesen mutatták, melyik hogyan működik: egyik olyan, mint egy távcső, de ha belenézünk, akkor a múltat láthatjuk, a másikkal vissza lehet tekerni az időt és egy ház képén keresztül mutatja a változást. Aztán volt olyan is amelyikbe, ha beletesszük a kezünket és beállítjuk az időt, máris ott termünk – kiemelve a doboz oldalán egy fontos információt: csak népismeret órán működik!
Igen méretes időgép is készült, melybe belekucoroghat a gyermek, majd füstfelhő kíséretében repülhet vissza a múltba.
A gyerekek lelkesedése rendkívüli volt, kreativitásuk fantasztikus, rengeteg szép munkát kaptunk.
A remekműveket kiállítottuk az iskola aulájában, s hogy a masináknak még inkább híre menjen, megkérdeztük mindegyik osztályt, melyek a legnépszerűbb szerkentyűk. Az első három külön jutalomban is részesült.
Mostantól az iskolánknak több időgépe is van – bízunk benne, hogy segítségükkel a népismeret órák elején könnyedén visszautazhatunk a múltba, és belelátva az akkori svábok életébe, megismerjük e nép hagyományait, szokásait is.

Bolyki Ágnes